Sila nečinnosti v investovaní 🧘🏻‍♂️

Doba čítania: 3 minúty

Publikované: 23 mája, 2026

Predstav si, že si futbalový brankár a chystáš sa čeliť penalte. V zásade máš len 3 možnosti:

  • skočiť doľava
  • skočiť doprava
  • zostať stáť v strede brány

Štatisticky pritom každá z týchto možností prináša približne rovnakú šancu na úspech.

Čo urobíš? Dosť pravdepodobne presne to, čo dnes každodenne robia najlepší brankári sveta – skočíš doľava alebo doprava.

Prečo?

Pretože ak by si zostal stáť a útočník dá gól, vyzeralo by to, akoby si sa ani nesnažil. Nielenže by si sa sám cítil mierne odovzdane, nespokojní by boli aj fanúšikovia. „Veď sa aspoň trochu snaž!“ kričali by.

Tendencia uprednostňovať akciu pred nečinnosťou však nie je problémom iba pri penaltách. Ide aj o zásadný problém väčšiny investorov. Jednoducho nedokážu prestať robiť zmeny.

Je to zaujímavý jav, pretože je v rozpore s inou známou behaviorálnou tendenciou – tzv. „omission bias“, teda sklonom vnímať škodu spôsobenú konaním ako horšiu než škodu spôsobenú nekonaním. To, či budeme inklinovať ku konaniu alebo nečinnosti, však závisí od viacerých faktorov. Vo svete investovania je tlak na neustálu aktivitu prakticky nevyhnutný, pretože:

Trhy sa menia, preto sa vraj musia meniť aj naše portfóliá

Finančné trhy sú plné neustáleho šumu a nových príbehov. Každý týždeň prichádzajú nové témy, trendy či paradigmy, na ktoré musíme reagovať. Aspoň taký máme pocit. Zdá sa takmer nemožné zostať stáť na mieste, keď sa všetko okolo nás neustále krúti a vyvíja.

Náš opičí mozog nás tlačí k aktivite 🐒

Obchodujeme zo strachu aj z chamtivosti. Obchodujeme, pretože preceňujeme význam aktuálnych udalostí. Ako aj preto, že niekto iný zarába viac než my.

Zažívame obdobia slabšej výkonnosti 📉

Každý investor – bez ohľadu na jeho skúsenosti či inteligenciu, zažije obdobia, keď jeho stratégia zaostáva. A to aj v prípade, že ide o správne nastavenú alokáciu. Počas takých období sa stratégia môže javiť ako naivná, zastaraná alebo jednoducho hlúpa. Naša schopnosť znášať takéto fázy je oveľa nižšia, než si myslíme. A tak začneme robiť zmeny.

Musíme zarábať a obhájiť si svoju prácu 🛡️

Budovať kariéru na tom, že robíš menej než ostatní, je mimoriadne náročné. Ako si udržíš klientov ako pasívny správca majetku, keď ostatní neustále prichádzajú s novými nápadmi?

Ak navrhuješ nerobiť zmeny, šanca na povýšenie pravdepodobne nebude vysoká. A tak zo strachu prinášaš ďalšie a ďalšie nápady – hoci nie vždy slúžia najlepším záujmom klientov.

Hoci existuje množstvo faktorov, ktoré nás tlačia k aktivite, je dobré nezabúdať na silné (a racionálne) dôvody, prečo by sme sa mali naučiť svoje pudy ovládať a aktivite sa vyhýbať.

Predpovedať budúcnosť je mimoriadne náročné 🔮

Čím viac zmien v portfóliu robíme, tým viac sa púšťame do krátkodobých predikcií trhu.

Vtedy musíme jednak správne odhadnúť samotnú udalosť, jej načasovanie, ako aj reakciu trhu. Väčšina investorov pritom zlyháva už pri prvom kroku. Navyše, nestačí mať pravdu len raz. Ak chce investor budovať svoj kapitál dlhodobo, potrebuje mať pravdu opakovane počas celých dekád. Good luck with that.

Diverzifikácia nie je chyba systému ↔️

Jedným z hlavných dôvodov diverzifikácie je fakt, že nepoznáme budúcnosť. Keby sme ju poznali, stačilo by nám vlastniť jedinú pozíciu.

Rozumne diverzifikované portfólio je nastavené tak, aby prežilo rôzne ekonomické prostredia. Vždy v ňom teda bude niečo, čo funguje, a niečo, čo zaostáva.

A to nie je chyba systému, ale jeho prirodzená vlastnosť. Správna diverzifikácia nám zároveň umožňuje robiť menej.

Nabaľujeme si negatívne zložené úročenie 🚫

Príliš veľká aktivita spúšťa silný efekt negatívneho zloženého úročenia. Náklady obchodovania – či už vo forme poplatkov za transakcie, alebo chybných rozhodnutí, sa postupne kumulujú a dlhodobo výrazne znižujú naše výnosy.

Typickou reakciou na myšlienku, že by investori mali robiť menej, býva: „Ale veď predsa nemôžeme nerobiť nič.“

Pointou však nie je, že akákoľvek aktivita je zakázaná. Samozrejme, niekedy sú zmeny potrebné. Ide skôr o pochopenie, že základná otázka by nemala znieť: „Čo sme v portfóliu zmenili?“, ale skôr: „Prečo sme vôbec niečo menili?

Naša potreba konať by mala byť oveľa odolnejšia voči emóciám, tlaku okolia či krátkodobému šumu okolo nás.

▶️ Pretože cesta k lepším dlhodobým investičným výsledkom paradoxne vedie cez obmedzenie investičnej aktivity. Cieľom je teda naučiť sa brániť – byť menej aktívny v systéme, ktorý nás neustále motivuje robiť viac.

FINANCIE KONZERVATÍVNE.


P.S. Toto blog č. 138. Všetky predchádzajúce (a mnohé ďalšie) nájdeš na mojom webe.

Nezabudni na homepage zanechať odber. Tým pádom ti o mojom ďalšom blogu príde notifikácia mailom. Odhlásiť sa môžeš kedykoľvek ti začnem liezť na nervy.

*Disclaimer: Myslím, že tu žiadne konkrétne investičné tipy nedávam. Predsa len, ak si nejaké našiel, nejedná sa o investičné poradenstvo, investičné odporúčania ani investičné rady, ale iba o môj komentár. Minulá výkonnosť sa nemusí zopakovať.

Chceš lepšie rozumieť svojim peniazom?

Prihlás sa do newslettera a získaj pravidelné tipy na investovanie, úspory a finančné plánovanie priamo do svojej schránky. Žiadny spam, len kvalitný obsah.

E-Book FINANČNÉ DESATORO
E-book INVESTOVANIE PRE BUDÚCNOSŤ
E-book AKO ÁNO INVESTIČNÉ BLOGY