To Top

Hokejista okúsil svet financií. Teraz šéfuje armáde sprostredkovateľov

Najťažšie pre neho bolo, že odrazu tam nie je tréner, ktorý mu organizuje skoro celý deň.
Musel sa stať samostatným. Istý čas mu to aj trvalo. No dnes, a to je len na prahu tridsiatky, manažuje celý bulharský i ukrajinský biznis jedného z najväčších tuzemských finančných sprostredkovateľov. Nielenže má v týchto dvoch krajinách pod sebou viac ako tri stovky sprostredkovateľov, ale už plánuje expanziu do ďalších balkánskych krajín. 

Reč je o bývalom talentovanom hokejistovi Borisovi Jankovskom, ktorý prešiel mládežníckymi reprezentáciami Slovenska, severoamerickým juniorským hokejom a v Slovane Bratislava hral istý čas v jednom útoku s Miroslavom Šatanom.

No s legendou si zahral iba dva mesiace. Už ako 19-ročného ho zastavil jediný bodyček, zranenie ramnena a následné operácie.

Mladý chalan, ktorý si myslel, že sa bude ďalších pätnásť rokov živiť hokejom, bol odrazu vyhodený úplne mimo rozbehnutej kariéry snov.
Až mama ho zobudila

„S hokejom to všetko fungovalo až do toho zranenia. Po operáciách som to ešte skúsil v druhej lige, no s ramenom to už nešlo. Zostal som doma a reálne som asi dva roky nevedel, čo mám robiť namiesto hokeja,“ spomína Bratislavčan Boris a dodáva, že z istej letargie a zo smútku za hokejom ho prebrala až mama.

„Po mesiacoch sedenia doma ma nakopla, že čo stále dumám, nech sa už konečne rozhýbem a nájdem si nejakú poriadnu prácu,“ uvádza. Mame je za to dodnes vďačný. Prijali ho do jednej z najväčších slovenských bánk. V jednej z jej bratislavských pobočiek pôsobil ako poradca pre klientov. S touto prácou začal popri štúdiu manažmentu. Ako sám spomína, vysedávanie v pobočke ešte nebolo to pravé finančníctvo, no pochopil, že niečo podobné chce robiť.

„Kravaťáci s rýchlymi rozhodnutiami, ktorí musia pre úspech poriadne makať, to má dosť blízko aj k športu, preto ma finančníctvo vtiahlo. Pači sa mi to a nič iné robiť nechcem,“ hovorí Boris. K finančníctvu ho posunulo aj to, že po konci kariéry mu veľmi pomohli peniaze z hokejovej poistky. Na vlastné oči mal možnosť vidieť, že poistky a iné finančné produkty fungujú.
Prijímanie výziev

V banke vydržal necelý rok. Väčšou výzvou pre neho bolo budovanie spolupráce s externými partnermi pre slovenskú dcéru americkej poisťovne MetLife. „Už som nesedel iba v kancelárii. Chodil som po celom Slovensku. Mam rád pohyb a to mi vyhovovalo viac,“ dodáva Boris.

Po štyroch rokoch prišla ďalšia výzva. Od roku 2017 pracuje pre štvorku slovenského finančného sprostredkovania – firmu Winners Group. Oslovilo ho, že má naštartovať jej biznis v ďalších krajinách. Stal sa jej obchodným šéfom pre zahraničné trhy. Po nástupe začal pre Winners budovať sieť finančných sprostredkovateľov v Bulharsku a pred rokom firmu posunul na Ukrajinu.

Z hokeja si priniesol do finančníctva súťaživosť i disciplínu pri plnení biznisových plánov 

Bulharský biznis Winnersu je zatiaľ zhruba šestinou jeho slovenských aktivít a na Ukrajine sa firma len rozbieha, no neskôr sa tamojšie objemy sprostredkovania môžu rozrastať. Obe krajiny sú ľudnatejšie ako Slovensko. Časom chce Boris posunúť Winners aj do ďalších krajín. Menuje Severné Macedónsko, Rumunsko či Srbsko.

S finančným sprostredkovaním mal skúsenosť aj počas predchádzajúceho obdobia hľadania sa. Švagor ho zobral na školenie finančných sprostredkovateľov. „Niečo som sa dozvedel, no veľké peniaze z toho neboli,“ spomína Boris. Vtedy ešte netušil, že raz bude tento biznis robiť na oveľa vyššej úrovni. Dnes ho napĺňa hlavne to, že sa rozvíja na medzinárodnej úrovni. Na Slovensku je vždy iba týždeň z mesiaca. Týždeň je na Ukrajine a polovicu mesiaca trávi v Bulharsku.

Na práci pre Winners sa mu páči tiež to, že napriek svojej veľkosti si firma zachovala flexibilitu a dynamickosť. „Oceňujem, že vo Winnerse ide všetko rýchlejšie a skôr vidíme aj výsledky svojich rozhodnutí,“ komentuje Boris.
Kurzy a knihy k dobru

To, že je tak často mimo domova, mu neprekáža. Naopak, má čas na dovzdelávanie. Študoval síce manažment na bratislavskej Univerzite Komenského, no ekonómiu sa učí naďalej. I keď len na diaľku. „Mám za sebou kopu online kurzov zahraničných univerzít,“ hovorí Boris s tým, že každý rok si zaplatí aspoň jeden kurz.

Pomáha mu aj čítanie kníh o biznise. „Veľa sa učím z príbehov iných podnikateľov i firiem,“ uvádza. K snahe byť čoraz lepší a vzdelanejší ho priviedla aj jeho bývalá športová kariéra. „Hokej ma naučil, že ak chcem byť lepší, musím veľa trénovať. 

V biznise to nie je iné. Kto na sebe nepracuje, nemôže čakať, že bude dlhodobo úspešný,“ hovorí Boris. Zo športu si do biznisu preniesol aj súťaživosť a disciplínu pri plnení biznisových plánov.
Radí aj iným športovcom

S radou, ako sa uchytiť v niečom novom, sa na neho obracajú aj jeho kamaráti zo športu. Nemá problém poradiť im. Jeden jeho bývalý spoluhráč z hokejových čias dokonca istý čas pre Winners pracoval. Konkrétne v jeho dcérskej realitke.

Športu sa dnes venuje aspoň rekreačne. Vníma to ako dobrý doplnok k vyčerpávajúcej práci. „Športovanie je pre mňa mentálnou očistou. 

Dobíjam sa na ďalšiu prácu.“ Hokej už nehráva, chodí však do posilňovne a už dva roky každý druhy deň beháva. Absolvuje dokonca amatérske polmaratóny. Už má za sebou štyri. Na najbližší ide do Ománu. Jeho cieľom je v roku 2021 zabehnúť maratón.

Ešte počas práce pre MetLife sa načas vrátil k hokeju. Rok bol marketingovým riaditeľom Európskej univerzitnej hokejovej ligy, ktorú hrá aj zopár klubov zo Slovenska. Skončil s tým, lebo po „prestupe“ do Winnersu na to počas častých pobytov v zahraniční nemal čas.

Funkcionárstvo v hokeji za finančníctvo rozhodne meniť nechce. „Len ak budem starší a bohatší, rád finančne podporím svoj dorastenecký klub z českého Zlína, kde som zažil najlepšie hokejové roky,“ uzatvára Boris. 

ZDROJ: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2019/cislo-50/hokejista-dnes-sefuje-trom-stovkam-financnych-sprostredkovatelov.html