Hore

Príde koniec kariéry a zrazu vám nikto nediktuje čo sa bude diať.

Dnes som si na slovíčko ukradla manažéra Paneuropa Kings  – Borisa Jankovského, ktorý je veľmi skromný človek. Svedčia o tom aj jeho krátke a stručné odpovede.

Tak Boris, skús mi 5 slovami opísať, čo v tebe evokuje tím Paneuropa Kings.

Hokej. Partia. Drina. Karaoke. Vzdelanie.

 

Akú športovú minulosť máš za sebou?

Keď som mal asi 6 rokov, venoval som sa viacerým športom, ako napr.: šachu, plávaniu či gymnastike. Po týchto športových pokusoch, som sa naplno oddal hokeju. Začalo to vlastne tak, že som s otcom začal chodiť na štadión a postupne som si k hokeju vybudoval vzťah. Otec mi dal do ruky hokejku a hviezdna kariéra mladého hokejistu sa mohla začať (smiech)

 

Máte s chlapcami nejakú hymnu, ktorá vám hrá vždy po zápase?

Hymnu sme si našli až v tejto sezóne a neraz nám spríjemnila naše spoločné chvíle. Pieseň pochádza od známej slovenskej skupiny Kandračovci a jej názov je „Dva duby". Tí najoddanejší poznajú celý text, ktorý sme už neraz nedbali zaspievať aj na verejnosti.

Milí fanúšikovia, prihodíme vám sem teda link na túto slávnu pieseň, aby ste sa mohli doslova vžiť do pozápasovej atmosféry, ktorú chlapci prežívajú.

https://www.youtube.com/watch?v=Pf4GEMRRi54

 

Prezraď nám, čo si myslíš o trénerovi Ľudovi.

Vnímam ho z dvoch rôznych pohľadov a to, ako človeka a ako trénera. Začnem tou ľudskou stránkou. Ľudo si od samého začiatku projektu dokonale vytvoril vzťah s každým z nás. Dokázal nás hneď na začiatku nadchnúť pre spoločný cieľ a vedie celý tím dodnes. Stále sa snaží nebyť pre nás iba trénerom, ale aj napriek tomu, že sme už starí corgoni, častokrát plní aj rolu vychovávateľa, kedy nám ochotne poradí aj v iných ako hokejových záležitostiach, za čo si ho veľmi ceníme.

Čo sa týka trénerskej stránky, je očividné, že roky hrával, pretože vždy vie, čo a kedy má ako tréner povedať. Jeho rady a usmernenia nám neraz pomohli otočiť zápas, ktorý sa nevyvíjal priaznivo.

 

Kde sa vidíš takto o 5 rokov?

V Nórsku, ako slovenský veľvyslanec s modrým Range Roverom a labradorom pred domom.

 

Venuješ sa popri hokeji aj inému športu?

Už nie. Keď som ukončil svoju kariéru kvôli zraneniu, dlhšie som sa nehýbal. Nemal som toľko času keďže som sa musel venovať škole a prvým projektom. Dlho som hľadal, ktorému športu sa začnem venovať keďže pohyb mi chýbal, až som nakoniec narazil na Crossfit. Tento šport mi veľmi pomohol. Zároveň som tam spoznal super chalanov a trénerov, ktorí mi pomohli dostať sa znova do formy a aj vďaka nim som minulý rok mohol pomôcť chalanom pri zápasoch aj na ľade.

 

Je niečo, čo by si chcel odkázať mladým, nerozhodným športovcom a zároveň študentom, ktorí ešte nie sú úplne uzrozumení s tým, čo budú v budúcnosti robiť?

Trošku ma mrzí, že téma zaradenia bývalých športovcov do bežného života je u nás skoro tabu, nakoľko je to najmä v našom regióne veľký problém. Sám vo svojom okolí poznám veľa ľudí, ktorí majú po ukončení kariéry problémy s alkoholom, drogami, hazardom či sú odkázaní na odbornú pomoc psychológa čo je veľká škoda lebo zároveň tvrdím, že bývalí športovci majú veľký potenciál uplatniť sa na trhu práce vzhľadom na vlastnosti, ktoré si vďaka športu osvojili – radi sa učia, sú trpezliví a v prípade že vykonávali tímový šport vedia skvele zapadnúť do pracovného kolektívu. Väčšina z nich však napriek tomu len s ťažkosťami zvláda prejsť z režimu športovca do režimu bežného života. Sám som tento prechod absolvoval. Trvalo mi skoro rok a pol kým som našiel smer, ktorým sa chcem v živote uberať a s odstupom času som veľmi rád, že ten zlom nastal v takom mladom veku lebo logicky platí, že čím neskôr so športom skončíte, tým je daný prechod do  bežného života ťažší. Mnohokrát to z môjho pohľadu súvisí najmä s návykmi a režimom, ktoré majú športovci od malička osvojené. Aktívni športovci totiž majú od útleho veku pevne stanovený režim – každodenné tréningy a zápasy, ktorých náplň aj termíny sú diktované klubom či trénerom. Príde však koniec kariéry a zrazu vám nikto nediktuje kedy je tréning a čo sa bude diať. Problémom teda na jednej strane častokrát je nájsť smer akým sa vybrať keďže na nič iné ako na hokej celý život nebol čas, no druhým závažnejším dôvodom je uvedomiť si že vopred stanovený režim už neexistuje a je na nás akým smerom sa vydáme a čo budeme robiť. Riešením môže byť aj náš projekt EUHL, kde chalani vedia hrať a cestovať po Európe zatiaľ čo si ukončia vzdelanie. Získajú tým trochu času navyše pri hľadaní svojho ďalšieho smerovania pričom sa automaticky nemusia hneď vzdávať toho čo majú najradšej – hokeja.

 

Nasledujúce otázky budú smerovať k poďakovaniam a odkazom. Chcel by si poďakovať konkrétnym ľuďom, ktorí prišli s myšlienkou vytvorenia tímu Paneuropa Kings?

Určite áno. Celý tento projekt by neuzrel svetlo sveta bez Jara Straku a Ľuba Sekeráša, ktorí stáli pri jeho samotnom zrode.Týmto dvom patrí veľká vďaka keďže ako v každom projekte začiatky nikdy nebývajú ľahké a bolo najmä na nich akým smerom sa celý projekt začne uberať. Dnes nás je už viac, rozrástli sme sa, každý má svoju zodpovednosť, ale práce je naďalej ako na kostole takže určite neplánujeme zaháľať.

 

A čo váš najbližší program? Kde vás fanúšikovia môžu najbližšie vidieť?

Už túto stredu  k nám do Ružinova zavíta tím vybraný z hráčov zo 140 univerzít v USA, ktorý odohrá zápas proti výberu našej ligy. Všetkým odporúčam prísť a pozrieť si naživo tento duel keďže zámorské výbery k nám nechodia každý deň.

 

Posledné slová by mohli patriť vašim verným fanúšikom, nech sa páči, ďakuj a preháňaj najviac, ako len vieš.

V prvom rade by som sa chcel poďakovať celému tímu a každému jednému človeku, ktorý prispel svojou pomocou tímu Paneuropa Kings. Veľa ľudí nám pomohlo na dobrovoľnej báze, či už prostredníctvom mediálnych výstupov ako napr. fotky, články, videá atď. Taktiež vďaka patrí všetkým sponzorom a médiám, ktorí nám umožňujú šíriť víziu tohto projektu omnoho efektívnejšie a rýchlejšie. V neposlednom rade samozrejme hráme pre našich fanúšikov, ktorých počet rastie a aj touto cestou sa im chceme poďakovať.

Veríme, že v Bratislave sa nájde ešte mnoho ďalších ľudí, ktorí sa radi prídu pozrieť a podporiť našich chlapcov v ďalších bojoch. Padá tu veľa gólov, môžete vidieť aj derby s Prahou a koniec koncov, v hlavnom meste sme okrem KHL jedinou seniorskou ligou pôsobiacou na medzinárodnej úrovni.

ZDROJ: http://www.paneuropakings.sk/na-slovicko-s-borisom-jankovskym/