Moje precitnutie o budovaní si finačného majetku po stretnutiach v Dallase?
Mám za sebou tretí týždeň na juhovýchode USA a po viacerých meetingoch som sa definitívne utvrdil v tom, že za svoju finančnú situáciu si môžeme každý sám. Kdekoľvek sa nachádzame.
Častokrát na Slovensku počúvam, aký mladý a nevyzretý kapitalizmus máme, doprevádzaný nízkou finančnou gramotnosťou, nízkymi príjmami či bezvýznamnou burzou. Pričom najväčšia debata u nás zároveň paradoxne prebieha o tom, aká výška management fee je v poriadku. A to bratia Češi aj Poliaci sú od nás ešte väčší extrém - tí by najradšej mali všetko zadarmo 😉
Na druhej strane, neexistuje krajina s väčšou burzou a bohatšou históriou investovania populácie ako USA. Produktovo na míle komplexnejší a lacnejší od nás. K tomu majú oproti strednej Európe násobne vyššie príjmy. Veď len mediánová splátka hypotéky v Amerike výjde na cca 2400 dolárov. Navyše, americký trh má násobne vyššiu konkurenciu v investičných nástrojoch a k tomu rapídne prepracovanejšiu dlhodobú starostlivosť o klienta (nezabúdajúc na úplne iný level UX a UI).
Výsledok? Aktuálne dáta za rok 2023:
- 52.1% dospelých Američanov by nevykryli 3 mesiace bez príjmu
- 45.8% Američanov si počas celého roku 2023 odložilo na dôchodok (dlhodobé sporenie s horizontom 10+ rokov) menej ako 500 dolárov.
Samozrejme, vysvetlenia príčin týchto štatistík je viacero a vydali by aj na samostatnú knihu. Spending culture, kultúra amerického sna na dlh, kultúra BNPL + subscriptions, college tuitons, nefungujúce zdravotníctvo, atď.
Moja pointa nateraz ale je, že pri zlepšení finančnej situácie ľudí očividne nehrá rolu veľkosť burzy, ani tlak na poplatky. Dokonca ani príjem. Základom je stále individuálny prístup a disciplína jednotlivca.
Podobne ako s cvičením. Nenájdete väčší pomer fitness trénerov na obyvateľa ako v USA. Napriek tomu kam sa pozriem, tam je obézny človek.
Prostredie a podmienky nie sú všetko.
Jedna skupina ľudí ostane zadĺžená a bez peňazí. Druhá skupina, majúca opačné návyky, bude disponovať násobne vyšším finančným kapitálom. Bezohľadu na to, o akom trhu sa bavíme. Svet budovania kapitálu je skôr vnútorný boj každého z nás. Finančné zabezpečenie pre mnoho ľudí nie je prioritou, napriek tomu, že všetci by privítali viac peňazí vo svojej peňaženke.
Dosť bolo výhovoriek.
Boris
Ďalšie články na čítanie:
- Čo ak sa dožiješ 100 rokov? Ako to finančne zvládneš?
- Aké veľké finančné sebavedomie máš? Pracuješ lebo musíš alebo pretože chceš?
- Rozhovor s JURAJOM KARPIŠOM: Socializmus k nám už prichádza aj zo západu
Plus link na môj e-book Finančné Desatoro: https://www.borisjankovsky.sk/e-book